Menu główne
Handlowiec 09/2024
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
czwartek, 20 grudnia 2012
handel

Dni świąteczne, które uznane są za dni ustawowo wolne od pracy, dla większości placówek handlowych oznaczają konieczność "wygaszenia" swojej działalności na czas świątecznego wypoczynku - podaje Gazeta Prawna.

Jest to konsekwencją zakazu wykonywania pracy w placówkach handlowych we wszystkie święta ustawowo wolne od pracy oraz w niedziele, w które wypadają takie święta. W najbliższym czasie wspomniany zakaz będzie dotyczył świąt Bożego Narodzenia, które przypadają 25 i 26 grudnia br. (we wtorek i środę) oraz przypadającego 1 stycznia 2013 r. Nowego Roku (we wtorek).

Zakaz dotyczy tylko świadczenia pracy w ramach stosunku pracy, a więc wykonywanej przez pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie są nimi właściciele placówek handlowych czy ajenci, jak też osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Właściciele, którzy w czasie świąt planują skorzystać z pracy np. zleceniobiorców, muszą się jednak liczyć z ewentualną kontrolą ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Może ona "z okazji świąt" przeprowadzać wzmożone kontrole w zakresie respektowania przez pracodawców zakazu świadczenia przez pracowników pracy w święta. Czujność inspekcji mogą wzbudzić w szczególności krótkie, zawierane akurat w czasie świątecznym, umowy cywilne. Jeżeli inspektor uzna, że umowa tego rodzaju została zawarta w celu obejścia zakazu pracy w święta, może ukarać pracodawcę mandatem karnym lub skierować sprawę do sądu rozpatrującego sprawy o wykroczenia. Pracodawcy grozi w takim przypadku grzywna od 1.000 zł do 30.000 zł.

Nie każda placówka handlowa musi jednak wstrzymywać swoją działalność na czas świąt. Zdaniem inspekcji pracy zakaz nie dotyczy bowiem aptek (które są placówkami ochrony zdrowia, a nie handlowymi), placówek gastronomicznych, takich jak bary, kawiarnie czy restauracje oraz stacji benzynowych. Co do tych ostatnich, odmienne zdanie prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznając, że zakaz pracy w święta obejmuje takie placówki.

Gazeta Podatkowa nr 102 (934) z dnia 20.12.2012,

Autor: Agata Barczewska