Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wyniósł w maju 2012 r. minus 4 wobec minus 2 w kwietniu - podał GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19% (w kwietniu odpowiednio: 17% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Oceny dotyczące bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, pogorszyły się również prognozy w tym zakresie. Zwiększają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, także przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne" - napisano w komentarzu.
Z badań wynika, że utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, a redukcje zatrudnienia powinny być na poziomie nieco niższym od prognozowanego w kwietniu.
"Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym przedsiębiorcy planują nieznacznie zmniejszyć ilość towarów zamawianych u dostawców. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują spadek zatrudnienia na poziomie nieco niższym od prognozowanego w kwietniu. Jednostki sygnalizują spowolnienie tempa wzrostu bieżących i przyszłych cen towarów" - dodano.
źródło: PAP