Menu główne
Handlowiec 12.2020
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 27 kwietnia 2011
Mokate

Od 8 lat należące do grupy Mokate spółki dostarczają na rynek turecki półprodukty do przemysłu spożywczego. W tym przede wszystkim zabielacie i spieniacze, których produkcja oparta jest całkowicie na polskim mleku. W najbliższych latach, Mokate chce nie tylko zwiększać eksport tych artykułów, ale i wprowadzać na tamten rynek gotowe produkty.

- Turcja to jeden z najszybciej rozwijających się rynków zbytu - stwierdził Adam Mokrysz, członek zarządu Mokate sp. z o.o. -W Turcji szybko rośnie siła nabywcza społeczeństwa, a co za tym idzie konsumpcja. Stopniowo obniżane są cła, które w wielu przypadkach skutecznie blokowały import artykułów rolno-spożywczych na miejscowy rynek. To bardzo dobre i oczekiwane sygnały - podkreśla Adam Mokrysz. - Oczywiście dla nas i rozwoju naszej sprzedaży ważne jest przede wszystkim to, że od samego początku postawiliśmy na współpracę z liczącymi się na lokalnym rynku firmami produkcyjnymi i handlowymi  - dodaje Mokrysz.

Warto zauważyć, że w pierwszych dwóch miesiącach 2011 r. obroty towarowe między Polską a Turcją oboma krajami osiągnęły wartość 800 mln dol. Wg wstępnych danych GUS za 2010 r., wolumen obrotów w bilateralnej wymianie handlowej Polska-Turcja osiągnął blisko 4,6 mld USD, co w porównaniu do wyniku 2009 r. na poziomie 3,7 mld USD oznacza wzrost o 25%.

- Liczymy na dalszy rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami -  powiedział podczas kwietniowej wizyty nad Bosforem, wicepremier Waldemar Pawlak. 11 kwietnia 2011 r. Polska i Turcja podpisały w Ankarze porozumienie o współpracy gospodarczej.

Podobne oczekiwania formułowane są również w Mokate. Grupa nie chce się ograniczać tylko do sprzedaży półproduktów. - Dostrzegamy potencjał rynkowy, jaki tkwi w polskich turystach, którzy z roku na rok coraz liczniej odwiedzają ten kraj. Chcemy zachęcić naszych tureckich partnerów do zainteresowania się i tym, co prawda sezonowym, ale za to lukratywnym segmentem rynku na produkty Mokate. Produkty znane i kupowane nie tylko przez Polaków. -  wyjaśnia A . Mokrysz.

Grupa Mokate, jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech. W 2009 r. skonsolidowane przychody firmy wyniosły ok. 512 mln zł. W 2010 roku według wstępnych i szacunkowych danych Grupa odnotowała kilkunastoprocentowy wzrost przychodów. Od kilku lat, ponad połowa przychodów (55% w 2009 roku i 57% w 2010 roku) generowane jest w eksporcie. Po zakończeniu realizowanego programu rozbudowy na przestrzeni dwu najbliższych lat, 2011-2012, zdolności produkcyjne Mokate w Żorach i Ustroniu zwiększą się o około 25 proc.