Menu główne
Handlowiec 12/2023
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 28 grudnia 2011
Płatności kartami zbliżeniowymi

Rośnie świadomość i zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi wśród posiadaczy kart wyposażonych w dodatkową funkcję płatności zbliżeniowych. Jak wynika z badania Barometru Płatności Zbliżeniowych organizacji Visa Europe, 31% osób korzystających z usług bankowych w Polsce rozpoznaje logotyp na karcie, oznaczający, że dana karta ma dodatkową funkcję zbliżeniową. Z kolei odsetek osób, które słyszały o płatnościach zbliżeniowych i wiedzą, na czym one polegają, wzrósł we wrześniu br. do 32% (z 26% w marcu br.)

Wyniki badania potwierdzają duże zainteresowanie Polaków płatnościami zbliżeniowymi. 65% użytkowników kart zbliżeniowych uznało, że taka forma płatności to rozwiązanie „niezmiernie atrakcyjne” lub „bardzo atrakcyjne”. 70% Polaków już płacących zbliżeniowo zachęciłoby przyjaciół i rodzinę do posługiwania się tą formą płatności. Odsetek posiadaczy kart „zgadzających się” lub „zdecydowanie zgadzających się” z opinią, iż „płatności zbliżeniowe upowszechnią się bardziej niż płatności gotówkowe” wyniósł w Polsce 79%.

Odsetek polskich posiadaczy kart z funkcją płatności zbliżeniowych, którzy użyli karty zbliżeniowej do takiej płatności w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed badaniem przekroczył już 41%, podczas gdy w marcu br. wynosił tylko 29%.

Opinię, że płatności zbliżeniowe oferuje zbyt mało placówek detalicznych wyraziło w Polsce 34% osób, które posiadają karty zbliżeniowe, ale ich nie używają.

Jeśli chodzi o zachęcanie do używania karty zbliżeniowej, zasadnicze znaczenie mają wszelkiego rodzaju promocje, w których można coś otrzymać. Aż 48% użytkowników kart zbliżeniowych deklaruje, że płaciłoby zbliżeniowo częściej, gdyby istniały ku temu zachęty.

63% Polaków, którzy używają swoich kart do płatności zbliżeniowych, płaci w taki sposób w większości sytuacji, gdzie to jest możliwe.

Wśród sytuacji, w których Polacy obecnie korzystają z gotówki, a woleliby płacić zbliżeniowo,  wymieniali m.in. płatności w sklepach spożywczych. Dla posiadaczy kart zbliżeniowych najważniejszymi zaletami tej technologii są: większa szybkość transakcji niż „klasyczną” kartą, brak konieczności potwierdzania każdej transakcji kodem PIN oraz większa szybkość płatności zbliżeniowej niż gotówkowej.

Na rynku jest już ponad 5,5 milionów zbliżeniowych kart Visa, oferowanych obecnie przez 20 banków. Płatności zbliżeniowymi kartami Visa można już dokonać w prawie 40 tys. terminali w placówkach handlowo-usługowych (na początku roku było ich nieco ponad 10 tys.), w tym m.in. takich znanych firm jak: McDonald’s, coffeeheaven, Empik, Shell, T-Mobile, Rossmann czy IKEA. Z każdym miesiącem dołączają nowe placówki – zarówno pojedyncze, jak i sieciowe. Prace nad wdrożeniem płatności zbliżeniowych ruszyły m.in. w takich sieciach jak: Auchan, Carrefour czy Tesco. Sieć akceptacji płatności zbliżeniowych będzie rosła dynamicznie; liczba placówek sięgnie 200 tys. na koniec 2015 r., m.in. dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie.

(Źródło: Barometr płatności zbliżeniowych)