Antal International, firma rekrutująca specjalistów i menedżerów, opublikował wyniki 10. edycji badania Antal Global Snapshot. Wyniki wskazują na ustabilizowaną dynamikę rynku pracy. Ponad połowa pracodawców (57%) deklarowała potrzebę zatrudniania, a 15% – konieczność zwalniania specjalistów i menedżerów w drugiej połowie października 2011 r. W przypadku planów na kolejne trzy miesiące, odsetek pracodawców deklarujących konieczność rekrutacji i zwalniania pracowników z tej grupy wynosi odpowiednio 49% i 15%.
Według wyników 10. edycji badania Antal Global Snapshot, plany związane z zatrudnianiem specjalistów i menedżerów w branży handel detaliczny są optymistyczne. W październiku, kiedy badanie było przeprowadzane, 61% pracodawców deklarowało prowadzenie procesów rekrutacyjnych na średnie i wyższe stanowiska. 44% badanych wykazało chęć zatrudniania pracowników z tej grupy w ciągu kolejnych trzech miesięcy.
Rok 2011, pomimo zawirowań rynkowych, możemy oceniać naprawdę dobrze. Potwierdzają to wyniki 10. edycji badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot, które wskazują na dobrą sytuację na rynku pracy również pod koniec roku. Liczba prowadzonych przez nas projektów rekrutacyjnych daje podstawy sądzić, że dobrym kandydatom w branży handel detaliczny coraz łatwiej jest znaleźć ciekawą pracę. - W 2011 roku zauważyliśmy zmiany w profilu zawodowym poszukiwanych kandydatów do pracy w sieciach handlowych. Coraz większe znaczenie mają umiejętności miękkiego zarządzania zespołem, umożliwiające wzrost efektywności i generowanych zysków firmy. Pożądany jest kandydat, który dogłębnie weryfikuje dane dotyczące sprzedaży, mapuje problemy i buduje programy naprawcze. We współczesnym handlu detalicznym talent szkoleniowy, a także zdolności z zakresu zarządzania są nieocenione, a ich efekty wysoce mierzalne – zauważa Agata Olkowska, konsultantka Antal International specjalizująca się w rekrutacji w branży handel detaliczny.
Na rynku pracy sytuacja się zmienia, a ekonomiści prognozują kolejny okres spowolnienia gospodarczego. Zauważamy jednak pewne tendencje, które mogą umożliwić realizację optymistycznego scenariusza na rynku pracy. W Polsce firmy zagraniczne cały czas dynamicznie inwestują – wpływ na to ma świetnie wykwalifikowana kadra, a także odpowiednie warunki ekonomiczne, np. w specjalnych strefach ekonomicznych w wielu regionach kraju. Coraz więcej młodych ludzi podejmuje prace wakacyjne, zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe, co ułatwia im znalezienie satysfakcjonującej pracy, ponieważ pracodawcy cenią taką proaktywną postawę, a doświadczenie zawodowe jest dla nich niejednokrotnie ważniejsze niż np. ukończenie dwóch kierunków studiów. Dobrze wróżą także prężnie rozwijające się elastyczne formy zatrudnienia. Jest to zatrudnienie z jednej strony korzystne dla przedsiębiorców, z drugiej zaś strony ciekawe dla specjalistów i menedżerów, którzy biorąc udział w różnych projektach mają możliwość szerszego rozwoju zawodowego, a także zachowania work-life balance.
Powyższe fakty pozwalają zachować optymizm co do perspektyw specjalistów i menedżerów w branży handel detaliczny na rynku pracy w 2012 roku. Warto dbać o samodoskonalenie się i rozwój kwalifikacji, aby zachować konkurencyjność i nie obawiać się ewentualnej, trudniejszej sytuacji rynkowej. - W 2012 pracodawcy będą w jeszcze większym stopniu poszukiwać osób, które wykazują chęć rozwoju własnych kwalifikacji. Warto więc brać udział w szkoleniach, regularnie czytać literaturę fachową, zadbać o kwalifikacje twardek, jak i miękkie umiejętności personalne – komentuje Agata Olkowska, konsultantka Antal International, specjalizująca się w rekrutacji w branży handel detaliczny.