Menu główne
Handlowiec 09/2024
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
piątek, 14 października 2011
Manifest owoców i warzyw na ulicach polskich miast

17 października, na ulicach 16 polskich miast pojawią się wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, którzy w kolorowym przemarszu „Strajków Żywnosci" będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania. W ten sposób Banki Żywności, z okazji Światowego Dnia Żywności, zwracają uwagę na problem marnowania owoców i warzyw.

Papryka, banan i por to tylko nieliczne owoce i warzywa, które codziennie wyrzucane są na śmietnik.  Wg raportu FAO owoce i warzywa mają najwyższy współczynnik marnowania, są to również jedne z pięciu najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów. Dlatego też, w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywnosci, Banki Żywnosci szczególnie zwracają uwagę na skalę marnowania owoców i warzyw.

"Strajki Żywnosci pojawią się na ulicach polskich miast już po raz trzeci. W tym roku ich głównymi bohaterami będą owoce i warzywa. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problem marnowania owoców i warzyw oraz konkretne straty, jakie wiążą się z wyrzucaniem tych produktów"- mówi Maria Gosiewska, koordynatorka kampanii „Nie marnuj jedzenia". „Owoce i warzywa to produkty, których wyprodukowanie generuje ogromne koszty ekologiczne. Dlatego też musimy pamiętać
o tym, że marnowanie owoców i warzyw to nie tylko wyrzucanie konkretnego produktu, ale również zmarnowanie wody, energii, paliwa."

Wyprodukowanie 1 kg ziemniaków to 300 litrów wody, a produkcja 1 kg kukurydzy pochłania aż 900 litrów wody! W Stanach Zjednoczonych jedzenie średnio podróżuje 2400 km zanim trafi na talerz konsumenta.

 

 

„Banki Żywnosci starają się pozyskać na rzecz potrzebujących również żywność bogatą odżywczo. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia minimalne dzienne spożycie owoców i warzyw wynosi 400 g na osobę" - mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. „Niestety owoce i warzywa nadal stanowią niewielki procent pozyskiwanych przez Banki Żywnosci artykułów. Dlatego apelujemy szczególnie do rolników i sadowników, aby przyczynili się do zmniejszania skali marnowania owoców i warzyw i przekazywali swoje produkty Bankom Żywności."

„Strajki Żywności" odbędą się w Białymstoku, Ciechanowie, Chojnicach, Częstochowie, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Łomży, Olsztynie, Radomiu, Siedlcach, Słupsku, Suwałkach, Tarnobrzegu i Warszawie. Akcja jest częścią kampanii „Nie marnuj jedzenia. To sprawa warta zachodu".

Koordynatorem „Strajków Żywności" jest Federacja Polskich Banków Żywności.

Szczegółowe informacje dotyczące tras poszczególnych „Strajków Żywnosci" znajdują się na stronie www.niemarnuje.pl