Menu główne
Handlowiec 09/2024
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
piątek, 19 lipca 2024
inf. prasowa

Deszcz diamentów, wiatr wiejący z prędkością kilku tysięcy kilometrów na godzinę i oślepiający blask słońca widoczny z rakiety Ariane 44LP? To spełnienie marzeń wszystkich, którzy choć raz śnili o podróży w kosmos. Teraz każdy, choć przez moment może poczuć się jak astronauta i udać się na „Misję po Układzie Słonecznym” w Forum Koszalin.

Forum Koszalin zaprasza wszystkich mieszkańców oraz gości do przeżycia niesamowitej przygody kosmicznej podczas interaktywnej wystawy "Misja po Układzie Słonecznym". Należy się jednak spieszyć, bo wystawa dostępna będzie tylko do 4 sierpnia 2024 roku, a chętnych nie brakuje. Na odwiedzających czeka fascynująca podróż przez Układ Słoneczny, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem POLARIS-OPP, które od blisko 30 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat astronomii.

- Wystawa w Forum Koszalin to nie tylko atrakcja, ale również edukacja. Chcemy, aby nasi odwiedzający mogli poczuć się jak prawdziwi astronauci, odkrywający nieznane światy - mówi Urszula Lipińska, dyrektor galerii Forum Koszalin.

Niezwykła przygoda w kosmosie

Wystawa "Misja po Układzie Słonecznym" to wyjątkowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć i doświadczyć, jakie warunki panują na innych planetach. Zwiedzający będą mogli m.in.: zobaczyć, jak od środka wygląda największa w Europie rakieta Ariane 44LP i poczuć dreszczyk emocji towarzyszący startowi w kosmos dzięki realistycznym symulacjom i dźwiękom.

Niezwykłą okazją będzie także możliwość wejścia do wnętrza ośmiu planet i słońca. Wszystkie one są przedstawione w formie interaktywnych ekspozycji. We wnętrzach planet można doświadczyć deszczu diamentów, burz pyłowych oraz niesamowitych zjawisk atmosferycznych, takich jak wiatr wiejący z prędkością kilku tysięcy kilometrów na godzinę.

Ogromne wrażenie robią też symulacje i interaktywne eksponaty: realistyczne symulacje pozwalają poczuć, jak to jest stać na powierzchni Marsa, z uwzględnieniem różnej siły grawitacji, temperatury oraz innych warunków środowiskowych. Interaktywne eksponaty tłumaczą skomplikowane zjawiska astronomiczne, takie jak tworzenie się pierścieni Saturna czy powstawanie czarnych dziur, w sposób przystępny i fascynujący.

Specjalna sekcja wystawy poświęcona jest naszemu słońcu. Zwiedzający mogą zobaczyć jego oślepiający blask z bezpiecznej odległości i dowiedzieć się więcej o procesach termojądrowych zachodzących w jego wnętrzu. Symulacje wybuchów słonecznych i ich wpływu na Ziemię dodadzą dreszczyku emocji.

- Stowarzyszenie POLARIS-OPP od lat pracuje nad innowacyjnymi projektami edukacyjnymi. Nasza wystawa to rezultat pasji i zaangażowania w popularyzację wiedzy o kosmosie. Chcemy, aby każdy mógł na własne oczy zobaczyć, jak niezwykły jest nasz Układ Słoneczny - opowiada Paweł Nawalkowski, organizator wystawy ze Stowarzyszenia POLARIS-OPP.