Menu główne
Handlowiec 02/2024
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
piątek, 28 czerwca 2024
inf. prasowa

Centrum Handlowe Focus Park w Rybniku, które powstało w samym sercu miasta w miejscu dawnego browaru postanowiło przypomnieć tradycje browarnicze Rybnika i historię miejsca, w którym funkcjonuje.

Od czwartku, 27 czerwca w galerii możemy zobaczyć m.in. butelki browaru rybnickiego z okresu międzywojennego, szklanki i kufle mające ponad 100 lat. Będą też zdjęcia ze zbiorów Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku oraz prywatnych zbiorów Małgorzaty Płoszaj, pasjonatki historii Rybnika. – Wystawę organizujemy we współpracy z rybnickimi pasjonatami browarnictwa i Muzeum Miejskim w Rybniku. Będzie ona w przestrzeni naszego centrum handlowego funkcjonować do końca października – wyjaśnia Olga Rutowicz, marketing manager Focus Park.

To jeden z elementów akcji #Rybniczanie, która rozpoczęła się w maju. Mateusz „Banan” Banaszkiewicz artysta kabaretowy znany doskonale z Kabaretu Młodych Panów, zadawał na ulicach Rybnika proste pytanie: „Gdzie na browar, rybniczanie?”. I pomimo, że sonda była realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego browaru, niewielu rybniczan potrafiło wskazać jego lokalizację. Ba, niewielu z nich pamiętało, że w mieście był kiedyś browar.

Odkryć na nowo miejsce z historią!

W rybnickim przemyśle browarniczym potentatem była rodzina Müller, która założyła pierwszy browar pod koniec XIX wieku. Dwa pozostałe browary w mieście, w tym tzw. zamkowy, również należały do Müllerów. Po drugiej wojnie światowej, zakład znacjonalizowano – w 1951 roku został przyłączony do Górnośląskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. Rozkwit browaru przypadł na lata 60-te XX wieku – wtedy po gruntownej przebudowie jego moce produkcyjne wzrosły do 200 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Po roku 2000 losy zakładu były bardzo zawiłe – sprywatyzowany trafiał do kolejnych właścicieli a produkcja piwa w tym miejscu zakończyła się w 2004 roku.

Zakupy z historią

Centrum Handlowe Focus Park funkcjonujące w miejscu starego browaru od 5 września 2007 roku, zamierza historię tego miejsca odkryć na nowo – dlatego w czwartek, 27 czerwca w przestrzeni Focus Park otwarta została Galeria Rybnickiego Browaru. – Zgromadziliśmy eksponaty związane z przedwojenną historią browaru. Dzięki współpracy z rybnickim muzeum i pasjonatami rybnickiej historii pozyskaliśmy zdjęcia, butelki kufle, szklanki i etykiety. Będzie co oglądać i wspominać browarniczą historię tego miejsca – wymienia Sonia Kostecka, dyrektor Focus Park i dodaje: – W finale działań upiększymy miasto i wykonamy mural przywołujący dawne dzieje browaru.

Decyzja o lokalizacji muralu zostanie podjęta we współpracy z Urzędem Miasta. Zresztą honorowy patronat nad przedsięwzięciem #Rybniczanie objął prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Dlaczego? Bo warto przypominać przemysłową historię Rybnika. Nie ma już Huty Silesia, nie ma browaru rybnickiego i dlatego cieszy fakt, że centrum handlowe funkcjonujące w jego lokalizacji, wraca do przeszłości i chce pokazać, że w tym miejscu od XIX wieku warzono najlepsze piwo w okolicy – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

oprac.: red.