Menu główne
Handlowiec 02/2024
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
piątek, 10 maja 2024
Newseria

Galeria Jurajska chce zebrać dziesiątki litrów krwi dla potrzebujących! Do pomocy może przyłączyć się każdy. Już 18-go maja, po raz drugi na terenie Jurajskiej, odbędzie się XVI edycja „Motoserca” czyli Ogólnopolskiej Akcji Krwiodawstwa”. Towarzyszyć jej będzie wielka zbiórka krwi, zlot motocyklistów oraz bezpłatny koncert zespołu Big Cyc. Centrum handlowe przygotowało także dziesiątki rodzinnych atrakcji w klimacie motoryzacyjnym. Sprawdź, co się szykuje?


Tylko w zeszłym roku dzięki akcji „Motoserce” zebrano w województwie śląskim aż 1717 litrów krwi, która trafiła m.in. do ofiar wypadków samochodowych i dzieci chorych na raka. W tym roku jest szansa, aby ten wynik pobić. Pomóc mogą w tym mieszkańcy Częstochowy i okolic!

Już 18-go maja w Galerii Jurajskiej, w ramach akcji „Motoserce”, odbędzie się wielka zbiórka tego cennego płynu ratującego życie. Od godz. 10.00 przed centrum handlowym, od strony Bulwarów Jurajskich, czekać będzie krwiobus, czyli mobilne centrum poboru krwi. Każdy, kto kwalifikuje się do dawstwa, będzie mógł w nim oddać krew. Potrzebna jest dosłownie każda grupa, bez wyjątków!

– Jeśli możecie, podzielcie się krwią – apeluje Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej. – Dzięki tej akcji razem mamy szansę wzmocnić zapasy w bankach krwi, a co najważniejsze, uratować życie wielu osób, w tym dzieciom. Potrzeby są naprawdę ogromne i z każdym dniem rosną. Krew nie ma zamiennika, nie można jej wyprodukować. Jedynym sposobem na to, aby zgromadzić zapasy, są akcje takie jak „Motoserce”. Dlatego już dziś zachęcamy mieszkańców regionu, aby 18-go maja przyszli do Jurajskiej i wsparli zbiórkę – dodaje.

Tym bardziej, że wydarzeniu towarzyszy cała masa atrakcji plenerowych. Ta największa to wieczorny koncert Big Cyc.

Na specjalnej scenie, która stanie na Bulwarach Jurajskich, będzie można posłuchać największych przebojów tego kultowego zespołu, mającego na koncie takie hity jak: „Shazza moja miłość”, Kumple Janosika” czy „Piosenka Góralska”. Wcześniej publiczność rozgrzeje natomiast kapela Varkot. Będzie można także posłuchać setów DJ-a.

Dziesiątki moto atrakcji „pod chmurką”

W godzinach od 10.00 do 22.00 Bulwary Jurajskie wypełnią także przygotowane przez organizatorów atrakcje, część z nich ku przestrodze kierowców. Odwiedzający „Motoserce” będą mogli m.in. wsiąść do symulatora dachowania i zderzeń, i przekonać się jak zachowuje się auto w czasie kraksy. Oprócz tego, zakładając gogle i pokonując tor przeszkód, będzie można sprawdzić, jak alkohol wpływa na refleks i jakim zagrożeniem jest upojenie. Kierowcy dowiedzą się też, jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem, a o zasadach zachowania na drodze przypomni specjalna Akademia Bezpiecznej Jazdy.

Ponadto odwiedzający „Motoserce” będą mogli m.in. wziąć udział w teście Stewarta, zweryfikować swoją wiedzę w egzaminie na prawo jazdy, a także sprawdzić swoje umiejętności w „szkole zakrętów”. Będzie też okazja do dobrej zabawy, co zagwarantują: pokazy akrobacji motocyklowych, tor drift trike, refleksomierz i symulator pit stopu. – Wydarzenie jest okazją do zabawy w moto klimacie, ale także ma w sobie wartość edukacyjną. Chcemy przypomnieć kierowcom, jak ważna na drodze jest rozwaga i jak chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Zakładając alkogogle czy siadając w symulatorze można przekonać się na własnej skórze, co dzieje się z kierowcą i pasażerami w sytuacjach ekstremalnych – mówi Anna Borecka.

Ale „Motoserce” to także zlot motocyklistów o wielkim sercu, którzy od lat organizują „Motoserce”. – „Motoserce” jest wyjątkowe pod wieloma względami. To nie tylko wielka zbiórka krwi, to akcja krwiodawstwa w rockowo-motocyklowym klimacie, który dodaje jej charakteru. Liczymy na to, że możliwość obejrzenia z bliska tak wielu maszyn, a także rozmowy z pomysłodawcami wydarzenia, zachęcą mieszkańców regionu do udziału w zbiórce – mówi Anna Borecka.

Do tego mają zachęcić także strażacy, wojskowi i żużlowcy. W czasie „Motoserca” zaprezentuje się Wojsko Polskie, a popis swoich umiejętności da straż. Szykuje się także spotkanie z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Specjalnie na wydarzenie klub przygotuje spotkanie z zawodnikami i maskotką, z bliska będzie można także zobaczyć motocykle zawodników! Ponadto fani motoryzacji zobaczą oldtimery, w tym stary amerykański wóz policyjny. Nie zabraknie także kultowych motocykli Vespa oraz samochodowych nowinek.

Dla dzieci również szykują się atrakcje. Najmłodszych Jurajska zaprosi do zabaw w duchu moto. Czekać będą m.in. gry poświęcone bezpiecznej jeździe, dmuchańce w kształcie samochodów wyścigowych oraz bańki mydlane.

źródło: Newseria
oprac.: red.