Menu główne
Handlowiec 02/2024
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
wtorek, 06 lutego 2024
materiały prasowe

W najbliższą sobotę, 10 lutego br. scena główna gliwickiego Centrum Handlowego FORUM stanie się miejscem spotkania wszystkich chętnych, którzy po raz kolejny zaprotestują i wyrażą solidarność z kobietami na całym świecie, które doświadczają przemocy, przede wszystkim seksualnej. W tym roku organizatorzy zapowiadają sporo nowości i atrakcji.

To już 14. odsłona międzynarodowej akcji „Nazywam się Miliard” (ang. One Billion Rising), która łączy w sobie taniec i edukację. Jej celem jest wyraźny protest przeciwko przemocy seksualnej, która dotyka co roku miliard kobiet na całym świecie, również w Polsce, podniesienie świadomości społecznej na temat tego problemu oraz mobilizacja społeczeństwa w celu podjęcia działań dążących do powstrzymania przemocy wobec kobiet, ale i nie tylko – problem ten dotyczy bowiem ludzi bez względu na płeć i wiek.

Podczas wydarzenia w Gliwicach, które zaplanowano w godzinach 11:30-14:00, panie i panowie, którzy co roku również biorą udział w akcji, będą mieli okazję nie tylko wyrazić swój sprzeciw poprzez wspólny taniec, ale także wziąć udział w różnych działaniach edukacyjnych i warsztatach. Planowane są spotkania z ekspertami, debaty na temat przemocy wobec kobiet i możliwości radzenia sobie z jej skutkami, pokazy samoobrony oraz wstęp do organizowanego w Gliwicach programu szkoleniowego WenDo („Droga Kobiet”), który łączy elementy samoobrony fizycznej z asertywnością psychiczną i emocjonalną.

– Nowością w tym roku jest przede wszystkim to, że akcja odbędzie się nie na gliwickim Rynku, ale pod dachem Centrum Handlowego FORUM, które zapewnia nam niezbędne zaplecze socjalne oraz schronienie przed ewentualnym deszczem czy chłodem. Także po raz pierwszy wychodzimy z naszą inicjatywą do osób z niepełnosprawnościami: niesłyszących, niewidomych czy poruszających się na wózkach. Będą z nami tłumaczka języka migowego oraz tłumaczka języka ukraińskiego, zaprezentujemy również specjalny układ choreograficzny dla osób siedzących. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy także dzieci z rodzin zastępczych, skupionych wokół Śląskiej Fundacji na rzecz Rodzicielstwa Zastępczego Gryfne Bajtle. W sobotę w FORUM swoim wsparciem będą służyć panie policjantki oraz psycholog z Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, który przygotował specjalny program animacyjno-integracyjny dla młodzieży. Obecność zapowiedziały także przedstawicielki władz lokalnych i centralnych: radna Agnieszka Filipkowska, znana ze swojej aktywności na rzecz osób z niepełnosprawnościami, radna Katarzyna Kuczyńska-Budka oraz posłanka na Sejm Wanda Nowicka. Akcja z każdym rokiem zatacza coraz szersze kręgi, spotykamy się z wieloma przykładami bezinteresownego wsparcia ze strony firm i osób prywatnych, co nas niezmiernie cieszy – mówi Joanna Nitychoruk, aktywistka na rzecz kobiet z ruchu „Nic o Nas bez Nas” i współorganizatorka akcji.

– Wydarzenie „Nazywam się Miliard” (One Billion Rising – Gliwice przeciw przemocy), organizowane w tym roku po raz pierwszy w Centrum Handlowym FORUM, stanowi ważny krok w walce z przemocą wobec kobiet oraz w budowaniu świadomej i solidarnej społeczności lokalnej. Wiemy, że wiele kobiet doświadczających przemocy seksualnej czy przemocy domowej często jest samych ze swoim wstydem, lękiem lub obawą przed mówieniem o własnych doświadczeniach. Dlatego takie wydarzenia są niezwykle istotne – nie tylko jako forma aktywnego protestu, ale również okazja do wsparcia dla tych, którzy potrzebują go najbardziej. Mamy nadzieję, że taka otwarta, wspierająca atmosfera pomoże kobietom przełamać milczenie, poczuć się bezpieczniej i odważniej zwracać się o pomoc. Serdecznie zapraszamy wszystkich do FORUM i wsparcia tej szlachetnej społecznej inicjatywy – zachęca Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH FORUM.