Menu główne
Handlowiec 02/2024
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 07 lutego 2024
inf. prasowa

Sprzęt medyczny może pomagać zdobywać praktyczne umiejętności nie tylko studentom medycyny i pielęgniarstwa. Famed Żywiec udostępnił Uniwersytetowi Bielsko-Bialskiemu łóżko szpitalne, które znalazło się na wyposażeniu Laboratorium Medycyny Ratunkowej, przygotowanego jako część tegorocznej edycji Science Point Lab. Inicjatywa Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, Gemini Park Bielsko-Biała oraz Miasta Bielska-Białej, która ma na celu promocję nauki poprzez zabawę, potrwa do 24 marca w centrum handlowym Gemini Park.

Projekt Science Point Lab, którego inicjatorem jest Uniwersytet Bielsko-Bialski, realizowany jest od 3 lat, ciesząc się rosnącą popularnością wśród mieszkańców całego regionu. W ramach tegorocznego programu powstało m.in. Laboratorium Medycyny Ratunkowej, na wyposażeniu którego znalazło się łóżko Famed Nexo oraz szafka przyłóżkowa. Wokół tej scenografii zbudowane zostały aktywności w formie pokoju zabaw, których scenariusz obejmuje m.in. udzielanie pierwszej pomocy. Laboratorium powstało pod merytorycznym nadzorem Michała Szlagora, zawodowego ratownika medycznego. Jednorazowo może w nim przebywać 10 uczestników, w wieku powyżej 12 lat.

– W Laboratorium Medycyny Ratunkowej została zaaranżowana scena wypadku samochodowego. Uczestnicy muszą wykorzystać umiejętności współpracy i logicznego myślenia, aby pomóc poszkodowanemu. Dowiedzą się, jak bezpiecznie udzielić pomocy i poprawnie zawiadomić o zdarzeniu odpowiednie służby. Zapraszamy do odwiedzin naszego Minicentrum Nauki, wizyta tu z pewnością będzie pożyteczna – mówi Małgorzata Zarębska, Koordynator Zespołu ds. Projektów Promocyjnych Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Zapisy chętnych do udziału w wydarzeniach możliwe są przez stronę UBB Science Point Rejestracja. Cała strefa Science Point Lab obejmuje cztery mini laboratoria dla dzieci i dorosłych – poza poświęconemu medycynie ratunkowej, są to Laboratoria Światła, Przyszłości i Młodego Naukowca. Podczas akcji odbywać się będą również kilkudniowe eventy naukowe z udziałem wiodących polskich centrów naukowych m.in. warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, a także prezentacje nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Animatorami Minicentrum Nauki są studenci Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Inicjatywa uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem akcji jest również Famed Żywiec.

– Dotychczas mieliśmy okazję współpracować z akademickimi centrami symulacyjnymi we Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie czy czeskiej Ostrawie. Przekazaliśmy na ich potrzeby sprzęt medyczny, który pomaga studentom zdobywać praktyczną wiedzę w zakresie opieki nad pacjentami. Praktyka odgrywa olbrzymią rolę w prawidłowym przygotowaniu do pełnienia obowiązków zawodowych. Studenci korzystają m.in. z łóżka Famed Nexo. To sprzęt, który może funkcjonować na przykład na oddziałach intensywnej terapii – mówi Michał Grossy, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów i Marketingu w Famed Żywiec. – Zaangażowanie w Science Point Lab to okazja do współpracy przy projekcie skierowanym do szerokiego grona odbiorców, na co zdecydowaliśmy się bez chwili zastanowienia. Nauka umiejętności, które mogą pomóc uratować zdrowie, a nawet życie jest bezcenna – dodaje.

Akademickie Bielsko-Biała, także w wymiarze medycznym

Uniwersytet Bielsko-Bialski ma w swojej ofercie studia na kierunkach magisterskich: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. Z kolei Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił swoją Filię w Bielsku Białej, gdzie prowadzi kształcenie na jednolitych studia magisterskich na kierunku lekarskim. W roku akademickim 2023/2024 naukę rozpoczęło na nich 75 osób. Zajęcia kliniczne będą realizowane w funkcjonujących w Bielsku-Białej i regionie szpitalach. Jednak władze miasta planują adaptację na potrzeby studentów kompleksu budynków na placu Fabrycznym, gdzie w myśl założeń ma się znaleźć m.in. centrum symulacji medycznej.