Menu główne
Handlowiec 12/2023
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
wtorek, 06 września 2022
Atrium Plejada

Atrium Plejada jeszcze bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. W centrum handlowym powstała komfortka, pomieszczenie, w którym niepełnosprawni w komfortowy i godny sposób mogą zostać przebrani bądź przewinięci. To pierwsze tego typu miejsce w Bytomiu, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Udogodnienie jest już dostępne i znajduje się w pobliżu drogerii Hebe.

Komfortka to pomieszczenie higieniczno-sanitarne służące osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom do czynności pielęgnacyjnych. W Polsce sukcesywnie przybywa takich miejsc, a w sierpniu do listy istniejących punktów, dołączyło Atrium Plejada. Bytomska komfortka wyposażona jest w umywalkę oraz w leżankę z regulowaną elektrycznie wysokością, ułatwiającą bezpieczne i wygodne przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych. Udogodnienie udostępniono w Pokoju Pierwszej Pomocy, zlokalizowanym przy pomieszczeniu należącym do Ochrony centrum handlowego.

– Pochłonięci codziennymi sprawami, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele osób dotyka niepełnosprawność czasowa bądź trwała. Okazuje się, że pokonanie barier nie zawsze wymaga dużego zaangażowania – czasem wystarczą proste udogodnienia i rozwiązania, jak choćby komfortka, zapewniające niepełnosprawnym łatwiejsze funkcjonowanie. Przecież każdy z nas ma prawo do godnego i wygodnego życia w społeczeństwie. Dlatego bez wahania zaangażowaliśmy się w tę akcję, chcąc ułatwić takim osobom i ich opiekunom pobyt w naszej galerii – mówi Joanna Plata, dyrektor centrum handlowego Atrium Plejada.

Kwestia braku komfortek dotyczy dzieci niemieszczących się na przewijakach dla niemowląt oraz dorosłych, niesamodzielnych z powodu choroby, niepełnosprawności bądź wieku, wymagających kilka razy dziennie zmiany środków chłonnych, cewnikowania bądź innych czynności pielęgnacyjno-higienicznych, wykonywanych w pozycji leżącej. Niestety, poza domem te czynności odbywają się najczęściej w warunkach niehigienicznych i urągających godności człowieka. Skutkiem braku komfortek jest nierzadko rezygnacja z udziału w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym.

Na problem ten zwróciło uwagę pięć organizacji, tworzących koalicję „Przewijamy Polskę”- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Żurawinka, Fundacja MALI SIŁACZE z Krakowa, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki i Fundacja INTEGRACJA z Warszawy. Organizacje postawiły sobie za cel stworzenie w całym kraju sieci miejsc, w których w komfortowych warunkach, nieurągających ludzkiej godności, będzie można wykonać codzienny zabieg higieniczny dorosłej osoby z niepełnosprawnością. Lista miejsc, w których można skorzystać z komfortki jest stale aktualizowana.

źródło: Newseria