Menu główne
Handlowiec 07/2021
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 08 czerwca 2022
Weekend dla zdrowia

Centrum handlowe Westfield Arkadia zaprasza na „Weekend dla zdrowia” zaplanowany od 10 do 11 czerwca. W piątek, 10 czerwca w godzinach 10:00-15:00 będzie można oddać krew w krwiobusie. Z kolei zarówno w piątek, jak i w sobotę na zainteresowanych będzie czekało stoisko fundacji DKMS oraz serwis rowerowy. W czasie oczekiwania na naprawę roweru, wszyscy chętni będą mogli potrenować na rowerach stacjonarnych od klubu fitness i siłowni ZDROFIT. Każdy pokonany kilometr Westfield Arkadia zamieni na 2 złote przekazane na rzecz Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi – Krewniacy. Event odbędzie się na terenach zielonych przed centrum handlowym w godzinach 12:00-20:00.

14 czerwca świętujemy coroczny Światowy Dzień Krwiodawcy. Jest to świetna okazja, by zwrócić uwagę na szczególną rolę krwi w medycynie. Jest ona potrzebna, aby skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Najnowocześniejsze urządzenia, technologie i procedury nie pomogą, jeśli nie będzie można podać potrzebującemu tego najcenniejszego leku. Jego jedynym źródłem jest zdrowy i spełniający warunki krwiodawca.

Chcemy szerzyć wiedzę wśród lokalnej społeczności na temat ogromnego znaczenia, jakie ma honorowe krwiodawstwo oraz przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. Dlatego we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”, zaplanowaliśmy na ten rok serie zbiórek krwi, a do czerwcowego wydarzenia dołączyła także fundacja DKMS – podkreśla Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia, i dodaje – Wierzę, że organizując takie wydarzenia, przyczyniamy się do rozpowszechniania wiedzy o dostępnych działaniach, które następnie mogą uratować komuś życie. Oddanie krwi i rejestracja w bazie DKMS nie wymagają wcześniejszych zapisów.

Czar dwóch kółek

W czasie „Weekendu dla zdrowia” będzie można wziąć udział w akcji przygotowanej dla rowerzystów oraz osób lubiących aktywność fizyczną. W piątek i sobotę w godzinach 12:00-20:00 zostanie rozstawiony serwis rowerowy oraz rowery stacjonarne z klubu fitness i siłowni ZDROFIT, która jest jednym z najemców centrum.

Oferta serwisu skierowana jest do członków Westfield Club. Jednak zainteresowane osoby, które nie należą do klubu, będą mogły przystąpić do niego na miejscu, a następnie skorzystać z usługi. Przewidziano wykonanie następujących czynności konserwacyjnych i sprawdzających: regulację hamulców i przerzutek, smarowanie napędu, sprawdzenie ciśnienia w oponach i jego korektę, sprawdzenie połączeń śrubowych czy stanu napędu oraz centrowanie kół. W trakcie oczekiwania klienci będą mogli zrelaksować się na leżakach albo pojeździć na rowerach stacjonarnych.

Za każdy kilometr przejechany na rowerze stacjonarnym przekażemy 2 złote na Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi – Krewniacy. To nie wszystko – niespodzianki czekają także na klientów, którzy pokonają co najmniej 2 kilometry z myślą o fundacji. Otrzymają oni prezenty od najemców naszego centrum handlowego, m.in. od New Balance, Love IT Pizza, Smooth The Fruit, Yves Rocher, The Body Shop czy Sali Zabaw Fikołki – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Kto może oddać krew?

Krew mogą oddać dorośli od 18. do 65. roku życia, ważący co najmniej 50 kilogramów. Ważne by te osoby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały: akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Nie wolno oddawać krwi w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu. Ponadto nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.

Krew można oddać po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.

Jednorazowo pobiera się blisko pół litra krwi. Zabieg trwa około 5-10 minut. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.

Jakie warunki należy spełnić, by zarejestrować się w bazie dawców szpiku?

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba od 18. do 55. roku życia. Musi ważyć co najmniej 50 kg, a jej BMI nie może przekroczyć 40. Jest kilka przeciwwskazań i wkluczeń czasowych z możliwości rejestracji w bazie. Przeciwwskazania to m.in.: choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory oraz choroby zakaźne, a także choroby autoimmunologiczne. Czasowo wykluczają także: ciąża, laktacja, świeżo wykonany tatuaż lub przeprowadzona operacja.

Rejestracja polega na wypełnieniu ankiety, a następnie pobraniu wymazu pałeczką z wewnętrznej części policzka. Wszyscy zainteresowani dopisaniem do bazy dawców szpiku powinni mieć ze sobą dowód osobisty.

źródło: inf. prasowa