Menu główne
Handlowiec 12/2023
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 04 maja 2022
galeria wileńska

Przemysł praski na Szmulkach, Praga w piosence, wokół Floriana czy legendarne knajpy Pragi – to tylko część z tematów, które w tym roku poruszą przewodnicy spacerów organizowanych przez Galerię Wileńską. Po ubiegłorocznym sukcesie otwartych wycieczek po Pradze-Północ centrum handlowe 7 maja rozpoczyna kolejną edycję, zachęcając warszawiaków hasłem „Chodź na Pragę”. Po dzielnicy oprowadzać będą ELDO, Jan Emil Młynarski, Witold Szabłowski oraz Rafał Dąbrowiecki – założyciel bloga Butem po Wawie.

Pierwszy spacer z cyklu „Chodź na Pragę” odbędzie się śladami przemysłu praskiego. Oprowadzać będzie ELDO, czyli warszawski raper na muzycznej emeryturze. Leszek Kaźmierczak, bo tak nazywa się popularnie znany Eldoka, od lat zafascynowany jest historią stolicy – do tego stopnia, że dawno temu zdał egzamin na licencjonowanego przewodnika po Warszawie. Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się więcej o losach magnatów prawobrzeżnego przemysłu. Eldo będzie mówił o praskich manufakturach, koszernej mące w emaliowanych naczyniach, torach tramwajowych i wódce do popicia. Brzmi tajemniczo? Weźcie udział w spacerze i przekonajcie się sami. Zbiórka o godzinie 16.15 przed głównym wejściem do Galerii Wileńskiej – start wycieczki zaplanowany jest na 16.30.

W ubiegłym roku w spacerach po Pradze organizowanych przez Galerię Wileńską wzięło udział ponad 450 osób! To pokazuje, jak bardzo spragnieni jesteśmy wiedzy o kulturze i historii stolicy. Na Pradze-Północ tematów do omawiania jest wiele, prawie każda kamienica kryje za sobą ciekawą opowieść. Jestem przekonana, że i tym razem wybrani przez nas przewodnicy będą w stanie zaciekawić spacerowiczów i zachęcić ich do odwiedzenia prawobrzeżnej strony Warszawy – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Centrum Handlowego Galeria Wileńska.

W tym roku do grona przewodników dołączył także Jan Emil Młynarski – muzyk i multiinstrumentalista, popularyzator polskiej muzyki z lat 1918–1949, a także znawca praskiej gwary. Jak sam mówi, jego spacery będą opatrzone nie tylko słowem, lecz także piosenką. Opowiadać będzie o historiach związanych z dyrektorstwem warszawskiego ZOO. Spacerowicze przejdą się ulicą Jagiellońską aż do Pomnika Praskiej Kapeli Podwórkowej i ulicą Okrzei do Bazaru Różyckiego. Pierwszy spacer z muzykiem odbędzie się już 21 maja br., a kolejny dopiero we wrześniu.

Jesienią w rolę przewodnika wcieli się także Witold Szabłowski – polski dziennikarz i reportażysta, prywatnie miłośnik warszawskiej Pragi. Zabierze on spacerowiczów w kulinarną podróż i opowie o dzielnicowym folklorze. Szlakiem legendarnych praskich knajp, które w zniszczonej powojennej Warszawie, zachowały sporo przedwojennego sznytu będzie się można przejść także z Rafałem Dąbrowieckim – licencjonowanym przewodnikiem, prowadzącym bloga Butem po Wawie.

Wycieczka autobusowa – Praga w piosence

Dzięki współpracy z Miejskimi Zakładami Autobusowymi jedna z wycieczek będzie wyjątkowa, ponieważ odbędzie się autobusem. Podczas przejazdu Leszek Kaźmierczak będzie opowiadał, o tym jak Pragę, jej klimat i mieszkańców przedstawiano w piosenkach. Dowiecie się wiele na temat muzyków związanych z Pragą, niekoniecznie kojarzonymi z typowymi praskimi klimatami. – Każde duże miasto ma swój folklor, a muzycy mieszkający w stolicy często przemycali Warszawę do swoich piosenek. Na Pradze mieszkało wielu artystów, bo nie każdego było stać na życie na Żoliborzu. Podczas wycieczki opowiem trochę o klasycznych utworach granych przez orkiestry podwórkowe, ale też odwołam się do piosenek Agnieszki Osieckiej, która  mieszkała po prawej stronie Wisłytłumaczy Eldoka. Liczba miejsc jest ograniczona, a wejściówki na wycieczkę będzie można wygrać w konkursach organizowanych w social mediach Galerii Wileńskiej, Urzędu Dzielnicy Praga-Północ oraz na antenie Radia Kampus.

Powstanie Warszawskie na Pradze-Północ

Spacery organizowane będą od maja do czerwca, a następnie we wrześniu. To jednak nie wszystko – Galeria Wileńska postanowiła dodać specjalną wycieczkę 30 lipca – w przeddzień obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Wtedy to spacerowicze będą mogli dowiedzieć się, jak broniła się prawobrzeżna Warszawa. Spacer poprowadzi znany varsavianista – Janusz Owsiany, prezes Zarządu Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Weź udział w spacerach organizowanych przez Galerię Wileńską w ramach projektu „Chodź na Pragę”. Terminy nadchodzących wydarzeń:

  • 7 maja – Przemysł praski, czyli mydło i powidło na Szmulkach
  • 14 maja – Wokół Floriana
  • 21 maja – Muzyczna Praga Jana Młynarskiego
  • 28 maja – Praga w piosence
  • 11 czerwca – Legendarne knajpy Pragi
  • 30 lipca – Powstanie Warszawskie na Pradze-Północ
  • 3 września – Muzyczna Praga Jana Młynarskiego
  • 10 września – Praga z Witoldem Szabłowskim

 

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej jako osobne wydarzenia. Informacje będą aktualizowane także na stronie www.galeriawilenska.pl. Projekt Chodź na Pragę został objęty patronatem honorowym Ilony Soja-Kozłowskiej, burmistrz dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.