Menu główne
Handlowiec 07/2021
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 12 stycznia 2022
krwiobus

475 krwiodawców i ponad 213 litrów oddanej krwi – to efekt współpracy Galerii Północnej z Białołęckim Klubem Honorowych Dawców Krwi Biało-Krewka oraz PCK w 2021 roku. Każdego miesiąca pod galerią stawał profesjonalny krwiobus, by zachęcić okolicznych mieszkańców do podzielenia się tym niezastąpionym lekiem.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków Biało-Krewki udało się stworzyć i kontynuować tę wyjątkowo ważną akcję pomimo pandemicznych przeciwności. Mimo cały czas trwających obostrzeń, które pociągały za sobą ograniczenie liczby osób jednocześnie przebywających
w krwiobusie, zdecydowanie można ją uznać za udaną.

W 2020 roku centra krwiodawstwa informowały o alarmująco niskich stanach zapasów krwi, ponieważ z powodu epidemicznych utrudnień oddawano jej znacznie mniej, niż wcześniej. Dlatego działalność lokalnych związków krwiodawstwa zyskała na znaczeniu, a wolontariusze z Klubu Biało-Krewka stanęli na wysokości zadania i uruchomili wszystkie zasoby, żeby zachęcić okolicznych mieszkańców do oddawania krwi.

W ten sposób, we współpracy z Galerią Północną, udało się pozyskać wiele litrów tej cennej substancji dla banków krwi, aktywizując w tym celu miejscową społeczność.

– Akcja ma już wielu wiernych dawców, którzy cenią sobie bliskość, a także komfort – w przypadku złej pogody zawsze można zaczekać w galerii. Wprowadziliśmy system numerków, co oznacza, że każda kolejna osoba ma przyklejany numerek, dzięki temu wiemy czy nie przekroczyliśmy maksymalnego poziomu rejestracji, a dawcy mogą bez konieczności pytania wszystkich kontrolować kolejność. Na zachętę dodam, że osoby oddające krew otrzymają drobne upominki, nie tylko od Galerii Północnej, ale także od Urzędu Dzielnicy Białołęka – mówi Magdalenę Rejchert z Białołęckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK – Biało-Krewka.

Współpraca trwa już od 2018 roku. W 2022 akcja będzie kontynuowana, a krwiobusa pod Północną można spodziewać się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Za każdym razem dyżurują przy nim wolontariusze z Biało-Krewki.

– Angażowanie się w akcje społeczne jest da nas bardzo ważne. Wokół naszej galerii stworzyła się już społeczność, o którą chcemy dbać. Zależy nam, by rozwijać w naszych klientach postawy prozdrowotne, w tym zachęcać do profilaktyki, regularnie robić sobie badania, nie tylko krwi – mówi o akcji Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

Krew jest bezcennym lekiem, którego nie da się zastąpić niczym innym. Podanie krwi ratuje życie w przypadku urazów i rozległych operacji, a także w przebiegu niektórych chorób. Dlatego tak ważne jest propagowanie krwiodawstwa i zachęcanie kolejnych osób do dzielenia się tym cennym płynem.

Wydarzeniu patronuje Polski Czerwony Krzyż, a nad jego przebiegiem czuwa Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

źródło: informacja prasowa