Menu główne
Handlowiec 07/2021
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 19 maja 2021
Aleja Bielany Growroomy

Bujne ogrody w kształcie kuli, do których można wejść, przysiąść na ławce i cieszyć oczy gęstą roślinnością to Growroomy. Te sferyczne wertykalne konstrukcje roślinne zostały zaprojektowane przez duńskie studio SPACE10 we współpracy z IKEA, a teraz zbudowane przez Aleję Bielany i udostępnione wszystkim odwiedzającym centrum. Goście mogą korzystać z tej niezwykłej atrakcji już teraz.

Centrum Handlowe Aleja Bielany, należące do szwedzkiego zarządcy nieruchomości komercyjnych Ingka Centres, stale angażuje się w działania na rzecz poprawy jakości życia lokalnej społeczności oraz podejmuje inicjatywy związane z ochroną środowiska. Wszystko to w myśl motta grupy, które brzmi: Niesiemy wartość dla ludzi, społeczności i planety.

Kurczące się zapasy pożywienia, zmniejszanie powierzchni pól uprawnych, masowy system produkcji żywności oraz rosnąca urbanizacja to wyzwania współczesnej cywilizacji, którym zaradzić starają się nie tylko naukowcy, ale także projektanci.

Poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań aktualnych problemów związanych z marnowaniem żywności, a jednocześnie koniecznością stałego zwiększania jej podaży, zaprowadziły architektów Sine Lindholm i Madsa-Ulrika Husuma ze studia SPACE10 do rolnictwa miejskiego – indywidualnych oraz sąsiedzkich upraw w ogródkach, na skwerach czy własnych domach.

Myśl ta stała się początkiem dla prac nad wyjątkowym ogrodem wertykalnym – Growroomem umożliwiającym hodowlę wielu roślin na niewielkiej przestrzeni. Konstrukcja wypełniona od ziemi aż po sufit warzywami, owocami lub ziołami, określana jako „architektura produkująca żywność”, w założeniu miała się stać artystyczną eksploracją niesamowitego potencjału miejskiego rolnictwa. Dzięki temu pomysłowi projektanci starali się wywołać dyskusję na temat tego, jak przywrócić przyrodę do miast, uprawiać żywność lokalnie i na mniejszą skalę, a ostatecznie rozwiązać szybko rosnący popyt na jedzenie.

Aby rozpowszechnić ideę samodzielnych upraw, projekt Growroomu wraz z instrukcją montażu został udostępniony do darmowego pobrania, aby każdy mógł stworzyć własny ogród wertykalny.

– Do indywidualnych i sąsiedzkich upraw zachęcamy i my w Alei Bielany, na terenie której odwiedzający podziwiać mogą dwa zbudowane według tej instrukcji Growroomy, wypełnione bujną roślinnością. Każdy może wejść do środka i cieszyć oczy widokiem roślin, czerpiąc inspirację do stworzenia własnego warzywnika lub zielnika – powiedziała Krzysztofa Gromada, Kierownik ds. współpracy z lokalnymi społecznościami z Alei Bielany. – Dodatkowo, ze strony internetowej Alei Bielany pobrać można „Poradnik kwiatowy”, czyli informator zawierający najważniejsze informacje z zakresu pielęgnacji roślin, ich doboru oraz dobroczynnych właściwości dodała Krzysztofa Gromada.

Strategia Ingka Centres z zakresu People & Planet Positive wyznacza ambitne cele w obszarze bardziej zrównoważonej działalności. Do 2025 roku wszystkie obiekty Ingka Centres korzystać będą wyłącznie z odnawialnej energii elektrycznej, do 2030 roku całość zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie pokrywana będzie ze źródeł odnawialnych.