Menu główne
Handlowiec 12.2020
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
czwartek, 03 września 2020
Manufaktura

W miniony weekend, 29-30 sierpnia 2020 r. Manufaktura w Łodzi otworzyła swoją nową strefę gastronomiczną pod nazwą Qulinarium, wieńcząc tym samym trwające ponad półtora roku prace remontowe. Największą metamorfozę przeszła wspomniana strefa restauracyjna z zamontowanym w dachu świetlikiem, zmieniającym zupełnie wygląd food courtu oraz części wspólne.

Przez niespełna półtora roku na terenie łódzkiego centrum handlowego odbywały się prace projektowe, aranżacyjne, konstrukcyjne i instalacyjne. Największe zmiany zaszły w strefie restauracyjnej, która od teraz będzie nosić nazwę Qulinarium. Nowa przestrzeń, utrzymana w stylu industrialnym, jest zarazem bardziej nowoczesna. Zyskała też dużo więcej światła za sprawą dachu szedowego ze świetlikiem. Przykuwający wzrok, nowy sufit nawiązuje do charakterystycznej dla tego miejsca architektury XIX w. i jest inspirowany tekstyliami. Ważnym elementem projektu było zachowanie dawnej świetności obiektu, dlatego prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków, by nie utracić ani trochę z historycznego wnętrza.

– Manufaktura to kolejny kluczowy projekt w naszym portfolio. Realizując prace na terenie obiektu przykładaliśmy wagę do każdego szczegółu, biorąc pod uwagę zabytkowy charakter miejsca oraz komfort klientów. Stawiamy na najnowsze technologie i historyczny design, aby to miejsce było pełne energii i miało swój niepowtarzalny klimat. Bardzo cenimy sobie miejsca z historią i cieszymy się, że mogliśmy realizować tak wyjątkowy projekt dla łódzkiej Manufaktury – mówi Grzegorz Brzeziński, Członek Zarządu firmy INFINE.

Modernizacji uległo również wejście główne. Na posadzce pojawił się charakterystyczny motyw odwzorowany z nawierzchni rynku głównego. Z kolei liczne elementy dekoracyjne, nawiązujące do obecnych tu kiedyś fabryk włókienniczych, podkreśliły historyczną atmosferę obiektu. Podczas budowy wykorzystano wiele niestandardowych materiałów, takich jak podwieszane i podświetlane sufity, doskonale wpisujące się w architekturę Manufaktury. Świeży wygląd zyskały również parkiety w pasażach handlowych, które poddano gruntownej renowacji. Dla poprawy komfortu klientów, realizacja objęła też wymianę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Wymieniono oświetlenie wraz z systemem sterowania, co umożliwia organizację scen eventowych, czyli sekwencji dekoracji światłem.

Modernizacja łódzkiej Manufaktury rozpoczęła się w kwietniu 2019 r. Mimo, że projekt przebudowy obejmował zmiany w całej galerii, prace renowacyjne nie zakłócały funkcjonowania obiektu. Większość z nich realizowana była w nocy, by klienci mogli spokojnie zrobić zakupy czy odpocząć w części rekreacyjnej.