Menu główne
Handlowiec 07/2021
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
piątek, 03 lipca 2020
Posnania

Certyfikaty BREEAM – na poziomie Excellent w kategorii Asset oraz Outstanding w kategorii Building Management. BRE Enviromental Assesment Method to kolejne oznaczenia, którymi może poszczycić się Posnania. Tym samym centrum dołączyło do ścisłej czołówki centrów handlowych w Polsce, których proekologiczne rozwiązania w zakresie zarządzania budynkiem zostały docenione przez organizację BRE.

Posnania na etapie inwestycji uzyskała certyfikację BREEAM na z wynikiem „Excellent”. Potwierdziła tym samym, że od początku tworzona była jako budynek zrównoważony, posiadający odpowiednio dobrane materiały budowlane i wykończeniowe. Podczas certyfikacji materiały budowlane były zarówno pod względem efektywności izolacyjnej, szczelności, wpływu na środowisko naturalne, trwałości, jak również pod względem ich wpływu na zmniejszenie kosztów całkowitych budynku.

Oprócz wspomnianej BREEAM New Build, dla budynków nowopowstających, jest również certyfikacja BREEAM In-Use dla budynków istniejących i użytkowanych min. dwa lata. Właśnie w tej kategorii Posnania uzyskała certyfikaty na poziomie Excellent w kategorii Asset oraz Outstanding w kategorii Building Management. Jest to pierwszy przypadek certyfikacji na poziomie Outstanding w historii Apsys.

– Stworzenie obiektu spełniającego tak wysokie wymagania ekologiczne i ekonomiczne, stawiane przez organizację przyznającą wyróżnienie, nie było łatwe. Już w fazie koncepcyjnej projekt Posnanii uwzględniał wykorzystanie wielu nowatorskich i proekologicznych rozwiązań. Na etapie budowy dołożono wszelkich starań, by zastosowane zostały najnowsze technologie, co znalazło odzwierciedlenie w pierwszym audycie. Po dwóch latach mogliśmy po wystąpić o kolejny rodzaj certyfikatu. W kategorii Asset Rating brane pod uwagę są m.in. komfort użytkowników, zużycie energii, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, wykorzystanie terenu oraz innowacyjność, zaś w kategorii Building Management oceniany jest głównie sposób zarządzania nieruchomością, wprowadzone procedury i rozwiązania oraz ich przestrzeganie – mówi Marek Ćwiek, Dyrektor Posnanii.

Posnania, która otwarta została w październiku 2016 r., od początku swojego funkcjonowania stawia na proekologiczne rozwiązania. Na bieżąco prowadzona jest wnikliwa kontrola zużycia mediów wraz z prowadzonymi dokładnymi analizami, system wykrywania wycieków wody. Ponadto centrum wyposażone jest w system, który wykorzystuje wodę deszczową do spłukiwania toalet, zaś same toalety wyposażone w armaturę zapewniającą niskie zużycie wody. W częściach wspólnych zainstalowane są czujniki ruchu i czujniki zmierzchowe. Posnania posiada zautomatyzowany system sterowania oświetleniem, opartym znacznej większości na oprawach LED. Obiekt wyposażony jest także w zoptymalizowany system wentylacji i klimatyzacji mający na celu zapewnienie komfortu termicznego w budynku przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej, umożlwiający sterowanie z poziomu użytkownika w lokalu dodatkowo rozbudowany o pomiar CO2 na częściach wspólnych. Na dachu Posnanii znajdują się ule, mieszkające w nich pszczoły przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności w Poznaniu.

– Wprowadzone przez nas procedury i polityki pozwalają kontrolować stan budynku i szybko reagować na ewentualne problemy i przewidywać koszty – mówi Aleksandra Szrajer-Kolanko, dyrektor operacyjny Posnanii.