Menu główne
Handlowiec 12.2020
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
piątek, 15 maja 2020
Galeria SFERA

Animatorzy na szczudłach, wielka niebieska wstęga i ważne przesłanie – w czwartek o godz. 11:00 na placu Bolka i Lolka przed Galerią SFERA odbył się happening, który zainaugurował ogólnopolską akcję ŁAPMY WODĘ. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ekologiczna ARKA, wsparta przez Galerię SFERA. Inicjatywa zwraca uwagę na problem suszy i ma przekonać Polaków do oszczędzania wody.

Od wielu lat widać, że klimat się ociepla, a susza coraz mocniej doskwiera Polakom. Dlatego zarówno prywatne osoby, jak i firmy muszą zacząć chronić malejące zasoby wody. Akcja ŁAPMY WODĘ po raz kolejny jest organizowana w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym uczestniczy ponad 500 tysięcy osób. Celem inicjatywy jest nakłonienie Polaków do gromadzenia deszczówki i poszanowania zasobów wody w kraju.

– W gospodarstwie domowym nawet do 80% wody ściekowej może być wykorzystana jako tzw. szara woda. To woda, która została po gotowaniu czy kąpieli i nie nadaje się do spożycia, ale może zostać wykorzystana do sprzątania, mycia naczyń, czy spłukiwania wody w toalecie. Wody jest coraz mniej, dlatego takie uświadamiające akcje są teraz bardzo istotne – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Ekologiczna edukacja najmłodszych

Takich nawyków warto uczyć najmłodszych, dlatego dla szkół przygotowano materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych oraz propozycje konkretnych działań. W oparciu o te materiały w szkołach w całym kraju podejmowane będą różnorodne działania, a relacje z nich zostaną umieszczone na Mapie Aktywności Ekologicznej. Zainteresowane szkoły nadal mogą zgłaszać się po bezpłatne materiały do akcji ŁAPMY WODĘ na stronę www.zielonareka.pl.

W ramach akcji w trasę wyruszyło również „Wodne Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej”, czyli specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje, który poprzez zabawę będzie uczył dzieci zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Do tej pory pojazd dotarł już do 20 000 uczniów w całym kraju.

– To kolejna taka akcja na terenie Galerii SFERA, która ze względu na okoliczności odbywa się w sposób symboliczny. Ekologia i dbanie o planetę są dla nas szczególnie ważne. Zwłaszcza teraz, gdy susza po raz kolejny daje się wszystkim we znaki. Chcemy zachęcać wszystkich do oszczędzania wody i zmiany nawyków, dlatego zwracamy uwagę na ten problem – mówi Dagmara Gąsiorek, marketing manager Galerii SFERA.