Menu główne
Handlowiec 12.2020
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
środa, 29 kwietnia 2020
Galeria handlowa

W trakcie konferencji Premier Morawiecki zapowiedział kolejne etapy odmrożenia gospodarki i podał, że większość placówek w galeriach i obiektach handlowych powyżej 2000mkw. będzie mogła zostać otwarta 4 maja. Jak podano w wytycznych rządu, w centrach będą funkcjonowały wszystkie placówki z wyłączeniem stref aktywności fizycznej, przestrzeni rekreacyjnych, stef gier i kin oraz wysp handlowych. Ma obowiązywać ograniczenie powierzchni 15 mkw. na osobę.

Po wielu tygodniach wspólnej pracy branży i rządu nad opracowaniem zasad bezpiecznego otwarcia obiektów handlowych dziś na konferencji Premier zapowiedział przywrócenie działalności większości sklepów. Zgodnie z wytycznymi 4 maja, w centrach i galeriach handlowych będzie mogła prowadzić swoją działalność większość najemców, wyłączona została jednak przestrzeń rekreacyjna i wyspy handlowe. Podano także ograniczenia powierzchni. Na jedną osobę będzie przypadać co najmniej 15 mkw.

– Cieszę się, że zaangażowanie Polskiej Rady Centrów Handlowych w rozmowy z rządem, właścicielami i zarządcami obiektów handlowo-usługowych oraz najemcami przyniosły realne efekty. W końcu padły konkretne daty i cała branża może przygotować się do otwarć większości pozostałych placówek handlowych pod nowymi wymogami bezpieczeństwa. Wiemy, że nie wszystkie placówki będą mogły zostać otwarte równolegle, czekamy na wyznaczenie kolejnych etapów. Cała branża zdaje sobie sprawę, że w tym momencie najważniejsze jest zdrowie klientów i pracowników, dlatego gdy właściciele, zarządcy i najemcy przygotowują się do otwarcia w oparciu o wytyczne rządu i GIS, PRCH uruchamia kampanię społeczną: Bezpieczeństwo - kupuję to! pod hasztagiem #kupujebezpiecznie – podkreśla Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

W zaproponowanych protokołach bezpieczeństwa nie pojawiła się kontrowersyjna dla całej branży kwestia montowanie kamer bezpieczeństwa.

– Ubiegły tydzień spędziliśmy na wskazaniu rekomendacji i konsultacji protokołów bezpieczeństwa, które zostały nam przekazane do konsultacji przez resorty zdrowia i rozwoju, dziś po pewnych zmianach ze strony rządowej zostały opublikowane na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj/centra-handlowe. Cieszę się, że nasze sugestie zostały w większości wzięte pod uwagę, choć wskazaliśmy, iż np. wyspy handlowe dałoby się otwierać pod pewnymi warunkami. Za nasz wielki sukces uważam brak konieczności montowania w obiektach kamer termowizyjnych, które, jak wiemy, nie wyłapią osób bezobjawowych zarażonych wirusem oraz mogą pokazywać błędne wyniki spowodowane okularami czy przyłbicami, a ich wdrożenie byłoby kosztowne i czasochłonne – dodaje Radosław Knap.

Foto: Pixabay