24 listopada 2017 odbyło się III czytanie na posiedzeniu Sejmu obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W wyniku głosowania ustawę uchwalono. 29 listopada ustawa została przekazana Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
Zakaz handlu w niedziele będzie wprowadzany sukcesywnie, wg. następującego harmonogramu:
Od 1 marca 2018 r. w Polsce będą dwie niedziele handlowe. Będę to pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca.
Od 1 stycznia 2019 r. handlowa będzie tylko jedna, ostatnia niedziela miesiąca.
Od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu w niedziele będzie dotyczyć wszystkich niedziel w roku z wyjątkiem siedmiu wskazanych w ustawie. Zakaz handlu nie będzie obowiązywać w niedziele: przed świętami Bożego Narodzenia, przed Wielkanocą i w cztery dodatkowe, ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Ustawa przewiduje jednak sporo wyjątków. Możliwe mają być zakupy m.in. w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, kolejowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, obiektach infrastruktury kryzysowej, szpitalach, szkołach i wielu innych. Zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów nie będzie oznaczać zamknięcia galerii handlowych. Działać w nich mogą, na dotychczasowych zasadach, sklepy prowadzone przez właścicieli, kina, restauracje, itp.