Menu główne
Handlowiec 12.2020
slajd 1
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Tytuł po raz pierwszy ukazał się w 1923 roku
Aktualności
czwartek, 27 grudnia 2018
Dom Handlowy Kamienica

W zasobach Spółdzielni Społem w Śremie znajduje się szereg nieruchomości, między innymi dwie kamienice zakupione przez Spółdzielnię w 1990 r. Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji obiektów i dostosowaniu ich do celów handlowych otworzono Dom Handlowy „Kamienica".

Stan techniczny kamienic był bardzo zły. Część handlowa znajdowała się wyłącznie na parterze. Zarówno powierzchnia handlowa jak i stan techniczny pomieszczeń nie były atrakcyjne dla klientów (bariery spowodowane różnicą poziomów dwóch kamienic). Na I i II piętrze znajdowały się mieszkania zajmowane przez lokatorów w wyniku przydziałów sprzed lat (mieszkania kwaterunkowe). Przez wiele lat Spółdzielnia zmuszona była czekać na naturalne opuszczenie mieszkań przez lokatorów. Pomysł modernizacji początkowo związany był z doprowadzeniem do właściwego stanu technicznego kamienic w tym sklepu spożywczego. Jednak w trakcie realizacji projektu celowym i racjonalnym było przekształcenie funkcji kamienic i całej powierzchni na handlowo - usługową z jednoczesną ich rozbudową i przebudową. Powstały obiekt posiada wiele funkcji handlowych, w piwnicy w wyniku pogłębienia funkcjonuje restauracja, na parterze sklep spożywczy, na pierwszym piętrze sklep gospodarstwa domowego, a na drugim piętrze salon usług kosmetycznych. Przed przebudową powierzchnia handlowa wynosiła 316 mkw., po przebudowie 1424 mkw. Wnętrza są nowoczesne, ale kamienice zachowały swój klimat, odtworzono wygląd elewacji z lat przedwojennych (wygląd pierwotny). Wewnątrz budynku znajdują się windy (towarowa, osobowa), schody ruchome, nowoczesne instalacje. Sklep spożywczy połączony jest ze sklepem gospodarstwa domowego schodami ruchomymi. Natomiast winda osobowa obsługuje wszystkie cztery kondygnacje, podobnie towarowa. Nowoczesne, jasne, przestronne wnętrza brak barier oraz wielorodność funkcji, dostępność dla klientów w tym niepełnosprawnych sprawiają, że obiekt jest bardzo atrakcyjny.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż w trakcie pogłębienia piwnicy znaleziono w elemencie konstrukcyjnym skrytkę, w której znajdowała się tzw. „Kapsuła Pamięci". Dokument z maja 1902 roku sporządzony ręcznie ( 3- stronicowy) zawiera opis – przedstawiający Śrem w czasie zaboru pruskiego. Wartość historyczna znaleziska jest nieoceniona. Dokument ten został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem.

Konsekwencją przebudowy, rozbudowy i modernizacji było powstanie niewielkiego Domu Handlowego, który przybrał nazwę „Kamienica".